Akciğer Sağlığı için En İyi 20 Besin

Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve pulmoner fibroz gibi yaygın durumlar yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilir. Sağlıklı bir diyetin uygulanması da dahil olmak üzere birçok yaşam tarzı değişiklikleri akciğerlerinizi korumaya ve hatta akciğer hasarını ve hastalık semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca spesifik besinlerin özellikle akciğer fonksiyonu için yararlı olduğu belirlenmiştir.

 

1-Pancar ve Pancar Yeşillikleri

Pancar ve pancar yeşillikleri, akciğer fonksiyonuna faydalı olduğu gösterilen nitratlar bakımından zengindir. Nitratlar kan damarlarını gevşetmeye, kan basıncını azaltmaya ve oksijen alımını optimize etmeye yardımcı olurlar. Pancar takviyelerinin, akciğerlerde yüksek tansiyona neden olan bir hastalık olan KOAH ve pulmoner hipertansiyon da dahil olmak üzere akciğer rahatsızlıkları olan kişilerde fiziksel performansı ve akciğer fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca pancar yeşillikleri, hepsi akciğer sağlığı için gerekli olan magnezyum, potasyum, C vitamini ve karotenoid antioksidanlarla doludur.

 

2-Biber

Biber, C vitamini yönünden en zengin besinler arasındadır. Vücudumuzda güçlü bir antioksidan görevi görür. Yeterli C vitamini almak özellikle sigara içenler için önemlidir. Aslında, sigara dumanının vücudunuzun antioksidan depoları üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, sigara içen kişilerin günde 35 mg ekstra C vitamini tüketmeleri önerilir. Sadece bir orta boy tatlı kırmızı biber tüketmek, önerilen C vitamini alımının% 69’unu sağlar.

 

3-Elma

Düzenli olarak elma yemek akciğer fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olur. Haftada beş veya daha fazla elma tüketmek akciğer fonksiyonunu artırır ve KOAH gelişme riskini azaltır. Elma alımı, daha düşük astım ve akciğer kanseri riski ile bağlantılıdır. Bu, flavonoidler ve C vitamini dahil olmak üzere elmalardaki yüksek antioksidan konsantrasyonundan kaynaklanabilir.

 

4-Kabak

Kabaklar özellikle beta karoten, lutein ve zeaksantin de dahil olmak üzere karotenoidler bakımından zengindir. Bunların hepsi güçlü bir antioksidandır ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Daha yüksek kan seviyelerine sahip karotenoidler, hem yaşlı hem de genç popülasyonlarda daha iyi akciğer fonksiyonu ile ilişkilidir.

 

5- Zerdeçal

Zerdeçaldaki ana aktif bileşen olan kurkumin, akciğer fonksiyonunu desteklemek için özellikle yararlıdır. Ayrıca, yüksek kurkumin alımına sahip sigara içenlerin akciğer fonksiyonu, düşük kurkumin alımına sahip sigara içenlere göre anlamlı derecede daha fazladır.

 

6-Domates ve domates ürünleri

Domates ve domates ürünleri, gelişmiş akciğer sağlığı ile ilişkili olan bir karotenoid antioksidan olan likopenden en zengin diyet kaynağıdır. Domates ürünlerinin tüketilmesinin astımlı kişilerde hava yolu inflamasyonunu azalttığı ve KOAH’lı kişilerde akciğer fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca, domates alımı, sigara içenlerde akciğer fonksiyonunda daha yavaş bir düşüşe sebep olur.

 

7-Yaban Mersini

Yaban mersini, malvidin, siyanidin, peonidin, delfinidin ve petunidin gibi zengin bir antosiyanin kaynağıdır. Antosiyaninler, akciğer dokusunu oksidatif hasardan koruduğu gösterilen güçlü pigmentlerdir. Yapılan bir araştırma, haftada 2 veya daha fazla porsiyon yaban mersini tüketmenin, yaban mersini alımının düşük veya hiç olmamasına kıyasla akciğer fonksiyonunu % 38’e kadar daha yavaş yavaşlattığı görülmüştür.

 

8-Yeşil Çay

Epigallokateşin gallat (EGCG) yeşil çayda konsantre edilmiş bir kateşindir. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve fibrozu veya dokuların skarlaşmasını engellediği gösterilmiştir. Pulmoner fibroz, akciğer dokusunun ilerleyici, akciğer fonksiyonlarını bozan skarlaşması ile karakterize bir hastalıktır. Bazı araştırmalar, EGCG’nin bu hastalığın tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

9-Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana, zengin bir antosiyanin kaynağıdır. Antosiyanin alımı, akciğer fonksiyonunda azalmayı yavaşlatır. Ayrıca kırmızı lahana lifle doludur. Daha fazla lif tüketen insanlar, düşük miktarda lif tüketenlerden daha iyi akciğer fonksiyonlarına sahiptir.

 

10- Edamame

Edamame fasulyeleri izoflavon adı verilen bileşikler içerir. İzoflavon bakımından zengin diyetler, KOAH dahil çok sayıda hastalık riskini azaltır.

 

11-Zeytinyağı

Zeytinyağı tüketmek astım gibi solunum koşullarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. Zeytinyağı, güçlü sağlık yararlarından sorumlu olan polifenoller ve E vitamini de dahil olmak üzere konsantre bir anti-enflamatuar antioksidan kaynağıdır. Zeytinyağı açısından zengin Akdeniz diyetinin, sigara içenlerde, ayrıca KOAH ve astımı olan kişilerde akciğer fonksiyonuna  fayda sağladığı gösterilmiştir.

 

12-İstiridye

İstiridye, çinko, selenyum, B vitaminleri ve bakır dahil olmak üzere akciğer sağlığı için gerekli olan besinlere sahiptir. İstiridye, sigara içenler için özellikle önemli olan B vitaminleri ve çinko, besin maddeleri için mükemmel bir kaynaktır. Çalışmalar daha yüksek çinko alımının sigara içenlerin KOAH gelişmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

13-Yoğurt

Yoğurt kalsiyum, potasyum, fosfor ve selenyum bakımından zengindir. Bu besinler akciğer fonksiyonunu artırmaya ve KOAH riskine karşı korumaya yardımcı olur. Bir araştırmada, en yüksek kalsiyum alımına sahip olanların %35 azalmış KOAH riskine sahip olduğu bulunmuştur.

 

14-Brezilya Cevizi

Brezilya cevizi, en zengin selenyum kaynakları arasındadır. Tek bir brezilya cevizi, bu önemli besin maddesi için önerilen alımın %50′ sinden fazlasını içerebilir. Yüksek bir selenyum alımı akciğer kanserine karşı korunmaya yardımcı olur, astımı olan kişilerde solunum fonksiyonunu iyileştirebilir ve akciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek antioksidan savunmasını ve bağışıklık fonksiyonunu geliştirebilir.

 

15-Kahve

Kahve, akciğer sağlığı için yararlı olabilecek kafein ve antioksidanlarla doludur. Örneğin, kafein bir vazodilatör görevi görür, yani kan damarlarını açmaya yardımcı olur ve astımı olan kişilerde semptomları en azından kısa vadede azaltmaya yardımcı olabilir.

 

16-İsviçre Pazı

İsviçre pazı, magnezyum açısından yüksek koyu yeşil yapraklıdır. Magnezyum iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olur ve bronşiyollerin (akciğerlerinizdeki küçük hava yolları) rahat kalmasına yardımcı olur ve hava yolu kısıtlamasını önler. Düşük magnezyum seviyeleri KOAH hastalarında semptomların kötüleşmesine sebep olur.

 

17-Arpa

Arpa, lif bakımından zengin besleyici bir tam tahıldır. Kepekli tahıllar açısından zengin olan yüksek lifli diyetlerin akciğer fonksiyonu üzerinde koruyucu bir etkisi vardır ve ve akciğerle ilişkili hastalıklardan ölüm riskini azaltabilir. Flavonoidler ve E vitamini gibi tam tahıllarda bulunan antioksidanlar ayrıca akciğer sağlığını destekler ve hücresel hasara karşı korur.

 

18-Hamsi

Hamsi, antienflamatuar omega 3 yağlarının yanı sıra selenyum, kalsiyum ve demir gibi akciğer sağlığını destekleyen diğer besinlerle dolu küçük balıklardır. Hamsi gibi omega-3 bakımından zengin balık yemek, KOAH gibi inflamatuar akciğer hastalıkları olan kişiler için özellikle yararlı olabilir. Ayrıca omega-3 açısından zengin bir diyet tüketmek astımlı kişilerde semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

 

19-Mercimek

Mercimek, magnezyum, demir, bakır ve potasyum dahil olmak üzere akciğer fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olan birçok besin maddesi bakımından yüksektir. Ayrıca, lif bakımından zengin mercimek yemek akciğer kanseri ve KOAH’a karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

20-Kakao

Bitter çikolata gibi kakao ve kakao ürünleri flavonoid antioksidan bakımından zengindir ve akciğerlerdeki hava yollarını gevşetmeye yardımcı olan teobromin adı verilen bir bileşik içerir. Kakao alımı alerjik solunum riskini azaltabilir ve akciğer kanserine karşı korumaya yardımcı olabilir.

 

Besleyici yiyecek ve içeceklerde yüksek bir diyet tüketmek, akciğer sağlığını desteklemek ve korumak için akıllı bir yoldur. Kahve, koyu yapraklı yeşillikler, yağlı balıklar, biberler, domatesler, zeytinyağı, istiridye, yaban mersini ve balkabağı, akciğer fonksiyonlarına fayda sağladığı gösterilen yiyecek ve içeceklerin sadece bazı örnekleridir. Akciğerlerinizin sağlığını desteklemek için bu yiyecek ve içeceklerin bir kısmını diyetinize ekleyebilirsiniz.