Aşırı Tuz Tüketimine Dikkat! Fazla Tuz Vücudunuza Neler Yapıyor?

Tek bir öğünde veya bir gün boyunca çok fazla tuz yemek, bazı kısa vadeli sonuçlar doğurabilir.

Su Tutma (Ödem)

İlk olarak, normalden daha şişkin hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, böbreklerimizin vücudumuzda belirli bir sodyum / su oranını korumak istemesidir. Bunu yapmak için, yediğiniz ekstra sodyumun telafisi için ekstra suya tutunurlar. Bu artan su tutma, özellikle ellerde ve ayaklarda şişme ile sonuçlanabilir ve tartıda normalden daha fazla kilolu görünmenize neden olabilir.

Kan Basıncında Artış

Tuz açısından zengin bir yemek, kan damarlarınızda daha büyük bir kan hacminin akmasına neden olabilir. Bu, kan basıncında geçici bir artışa neden olabilir. Bununla birlikte, herkes bu etkileri yaşamayabilir. Özellikle tuza dirençli kişilerin, tuz bakımından zengin yemeklerden sonra kan basıncında bir artış yaşayamayabileceği de görülmüş. Bir kişinin tuza duyarlılığının genetik ve hormonlar gibi faktörlerden etkilendiği düşünülmektedir. Yaşlanma ve obezite ayrıca yüksek tuz diyetlerinin kan basıncını artırıcı etkilerini arttırabilir.

Bu değişkenler, tuz bakımından zengin diyetlerin neden herkes için otomatik olarak kan basıncında bir artışa sebep olmadığını açıklayabilir.

Yoğun Susuzluk

Tuzlu bir yemek yemek, ağız kuruluğuna veya susuzluğa neden olabilir. Sizi içmeye teşvik etmek, vücudunuzun sodyum-su oranını düzeltmeye çalıştığının başka bir göstergesidir. Sonuçta sıvı alımında artış normalden daha fazla idrar yapmanıza neden olabilir. Öte yandan, yüksek miktarda tuz yedikten sonra sıvı tüketmemek, vücudunuzun sodyum seviyelerinin güvenli bir seviyenin üzerine yükselmesine neden olur. (Hipernatremi)

Hipernatremi, fazla sodyumun seyreltilmesi amacıyla suyun hücrelerden kana sızmasına neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu sıvı kayması bilinç bulanıklığına, nöbetlere, komaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Mide Kanseri Riskini Artırabilir

Tuzun mide kanseri üzerindeki etkisinin arkasındaki mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, uzmanlar tuzla zengin diyetlerin ülseri veya mide zarının iltihaplanmasına neden olarak bir kişiyi mide kanserine karşı daha savunmasız hale getirebileceğine inanmaktadır.

Çok Fazla Tuz Yerseniz Ne Yapmalısınız?

Vücudunuzun yüksek tuzlu bir yemeği telafi etmesine yardımcı olmanın birçok yolu vardır. İlk olarak, vücudunuzun istenen sodyum-su oranını geri kazanmasına yardımcı olmak için yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Meyveler, sebzeler, baklagiller, fındık, tohumlar ve süt ürünleri gibi potasyum açısından zengin yiyecekler yemeyi de deneyebilirsiniz. Sodyum ile birlikte, potasyum vücudumuzun sıvı dengesini korumada önemli bir rol oynayan bir mineraldir. Potasyum bakımından zengin diyetler, sodyum açısından zengin diyetlerin bazı zararlı etkilerine karşı yardımcı olabilir. Son olarak, diğer öğünlerde tükettiğiniz tuz miktarını azaltmayı deneyebilirsiniz. Yediğiniz tuzun %78-80’inin işlenmiş gıdalardan veya restoran yemeklerinden geldiğini unutmayın. Bu nedenle, daha taze, minimal işlenmiş gıdalar tüketmeye odaklanmak, yediğiniz tuz miktarını azaltmaya çalışmada en iyi seçenektir.

Özetle; Çok fazla tuz yemek bir dizi etkiye sahip olabilir.

Kısa vadede, şişkinliğe, şiddetli susuzluğa ve kan basıncında geçici bir artışa neden olabilir. Şiddetli vakalarda, tedavi edilmezse ölümcül olabilen hipernatremiye de yol açabilir. Uzun vadede, yüksek tuz diyetleri kan basıncında artışa neden olabilir ve mide kanseri, kalp hastalığı ve erken ölüm riskini artırabilir. Bazı insanlar yüksek tuz alımından diğerlerinden daha ciddi şekilde etkilenebilir.

Yüksek tuzlu bir yemeği telafi etmek için daha fazla su içmeyi, potasyum açısından zengin yiyecekleri yemeyi ve diğer öğünlerde tuz alımını azaltmayı deneyin.