COVID-19 Sırasında Evde Daha Fazla Yemek Yapmaya Başladınız mı? İşte Gıda Güvenliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  • COVID-19 salgını sırasında birçok insan kısıtlmalara uymaya devam ederken, evde daha fazla vakit geçirmeye ve daha fazla yemek pişirmeye başladı.
  • Özellikle etli yemekler hazırlarken gıda kaynaklı hastalıklar ciddi bir sorun oluşturabilir.
  • Kontamine gıdaların neden olduğu hastalıkların çoğu; ishal, karın ağrısı, kusma, kas ağrısı, yorgunluk ve ateş gibi semptomlar verebilir.
  • Güvenli yiyecek hazırlama kurallarını bilmek, bu dönemde yemek pişirirken gıda kaynaklı hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

COVID-19 salgını hayatın neredeyse her alanında olduğu gibi, yeme düzenimizi de tamamen etkiledi. Eskiden sıklıkla dışarda yemek yiyen insanlar artık evde kendi mutfaklarıyla yeniden tanışıyor. Evde birlikte daha fazla yemek yemeye başlayan ailelerin sayısı ciddi anlamda arttı ve buda gıda kaynaklı hastalıklar açısından ciddi bir endişe kaynağı oluşturabilir.

Bu yazımda sizlere gıda güvenliği ve sağlıklı pişirme yöntemlerini anlatacağım.

Gıda kaynaklı hastalıklar nelerdir?

Gıda kaynaklı hastalıklar, yemek pişirmekten kaynaklanan yaygın bir tehlikedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) raporları bu hastalıkların ABD’de her yıl 48 milyon insanın hastalanmasına, 128.000’inin hastaneye kaldırılmasına ve 3.000 kişinin ölümüne neden olduğunu bildirir. Bilinen 250 kadar gıda kaynaklı hastalık vardır. Bazılarına gıda maddelerini kirleten kimyasallar ve toksinler neden olur, ancak çoğunlukla yiyeceklerde bulunan virüslerin, parazitlerin ve bakterilerin bir sonucudur.

Gıda güvenliği tehditlerinden en yaygın olanları nelerdir?

CDC, en yaygın olanların Norovirüs, Salmonella , Clostridium perfringens , Campylobacter ve Staphylococcus aureus olduğunu bildirmektedir. Kontamine gıdanın neden olduğu hastalıkların çoğu, diğer semptomların yanı sıra ishal, karın ağrısı, kusma, kas ağrısı, yorgunluk ve ateşle sonuçlanabilir.

Yiyeceklerinizi kirleticilerden korumak

Ellerinizi iyice yıkayın. Herhangi bir yiyecek maddesine dokunmadan önce sabun ve suyla durulayıp köpürtün.

Kullanmak üzere olduğunuz kapların ve yemeğinizi yapmak üzere olduğunuz yüzeylerin temiz olduğundan emin olun.

Bundan sonra, çapraz bulaşmayı önlemek için gıdaları ayırın.

Et ve kümes hayvanı ürünlerinin üzerinde doğal olarak oluşan bakteriler bulunmaktadır. Yemek pişirirken temizlediğinizden ve farklı malzemeler için farklı kaplar kullandığınızdan emin olun.

Kümes hayvanlarınızı ve etlerinizi marketten eve getirir getirmez dondurmanız veya soğutmanız gerekmektedir. Bu gıdaları dışarıda ve açıkta bırakmayın.

Ayrıca, et artıkları pişirildikten sonra 2 saat içinde soğutulmalıdır. Tabii ki, bu yaz sıcağında karmaşık hale gelebilir. Hava 32,2 ° C (90 ° F) veya dışarısı daha sıcaksa, kalan et veya kümes hayvanları bir saatten fazla dışarıda bırakılmamalıdır.

COVID-19’un etkisi

COVID-19 salgını başladıktan  sonra, gıda güvenliği hakkında birçok çelişkili ve bazen kafa karıştırıcı bilgi paylaşıldı. Mutfağınızı olabildiğince temiz tutmanın hem yiyecek hem de COVID-19 güvenliğinin en iyi anahtarıdır. Tezgahlarınızı, buzdolabınızdan dolaplara ve raflara kadar her şeyin ve yemek üzere olduğunuz yiyecekle temas edebilecek diğer tüm alanları dezenfekte ettiğinizden/temizlediğinizden emin olun.

Gıda alerjilerine dikkat edin

İnsanlar artık mutfaklarında daha fazla birlikte vakit geçirdiğine göre, aile bireylerinin beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Bir oda arkadaşı veya aile ferdinde fıstık alerjisi varsa? Çölyak hastalığı olan partnerinizin yanında glüten içeren yemekler hazırlıyorsanız ne olur?

Sizin veya birlikte yaşadığınız birinin alerjen olduğu yiyeceklerin bir listesini oluşturmanız, pişirmeden önce malzemeleri gözden geçirmeniz ve hiçbir malzemenin tehlikeli olmadığından emin olmalısınız.