İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) İçin Uygulanabilecek Diyet Yöntemleri

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), bağırsak hareketlerindeki dramatik değişikliklerle karakterize bir hastalıktır. Bazı kişilerde ishal görülürken, bazılarında kabızlık görülür. Kramplar ve karın ağrısı günlük aktiviteleri dayanılmaz hale getirebilir.

IBS tedavisinde tıbbi müdahale önemlidir, ancak diyetin de bazı semptomlarınızı iyileştirebileceğini biliyor muydunuz? Semptomları azaltmak için IBS ile uyumlu diyetleri keşfedin ve sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışın.

1. Yüksek lifli diyet

Lif dışkılarınıza hacim katar, bu da harekete yardımcı olur. Ortalama bir yetişkin günde 20 ila 35 gram lif tüketmelidir. Yeterince basit görünse de, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü, çoğu insanın günde sadece 5 ila 14 gram lif tükettiğini öne sürüyor.

Meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi lif bakımından zengin besinler besleyicidir ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, artan lif alımından dolayı şişkinlik yaşarsanız, tahıllar yerine meyve ve sebzelerde bulunan çözünür lifleri tüketmeyi deneyin.

2. Düşük lifli diyet

Lif, IBS’li bazı insanlara yardımcı olabilirken, sıklıkla gaz ve ishaliniz varsa, artan lif alımı semptomları daha da kötüleştirebilir. Lifleri diyetinizden tamamen çıkarmadan önce, elma, çilek, havuç ve yulaf ezmesi gibi ürünlerde bulunan çözünür lif kaynaklarına konsantre olun.

Çözünür lif, çözünmeyen liften farklı olarak ekstra hacim eklemek yerine suda çözünür. Çözünmeyen liflerin yaygın kaynakları arasında tam tahıllar, fındık, domates, kuru üzüm, brokoli ve lahana bulunur.

Etkileri azaltmak için lif yemeden 30 dakika önce anti-ishal ilaçları almayı da düşünebilirsiniz. Bu yöntem özellikle restoranlarda ve hareket halinde yemek yerken faydalıdır. Ancak, bunu sürekli bir alışkanlık haline getirmemelisiniz.

3. Glutensiz diyet

Gluten, ekmek ve makarna gibi tahıl ürünlerinde bulunan bir proteindir. Protein, gluten intoleransı olan kişilerde bağırsaklara zarar verebilir. Glutene karşı duyarlılığı veya intoleransı olan bazı kişiler de IBS yaşarlar. Bu gibi durumlarda, glutensiz bir diyet semptomları azaltabilir.

Gastrointestinal problemlerin düzelip düzelmediğini görmek için diyetinizden arpa, çavdar ve buğdayı ortadan kaldırın. Ekmek ve makarna gibi ürünlerin ise glutensiz versiyonlarını birçok markette bulabilirsiniz.

4. Eliminasyon diyeti

Eliminasyon diyeti, IBS semptomlarınızın iyileşip iyileşmediğini görmek için belirli yiyeceklerden uzun süre kaçınmaya odaklanır. Uluslararası Fonksiyonel Gastrointestinal Bozukluklar Vakfı (IFFGD) bu dört yaygın gıdayı kesmenizi önerir:

 • Kahve
 • çikolata
 • çözünmez lif
 • fındık

Ancak, şüpheli bulduğunuz yiyeceklerden vazgeçmelisiniz. Bir yiyeceği bir seferde 12 hafta boyunca diyetinizden tamamen çıkarın. IBS semptomlarınızdaki farklılıkları not edin ve listenizdeki bir sonraki yiyeceğe geçin.

5. Düşük yağlı diyet

Yüksek yağlı gıdaların kronik tüketimi, obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına katkıda bulunan bilinen bir faktördür. Bununla birlikte, IBS’li kişilerde semptomları kötüleştirebilir.

Yüksek yağlı gıdalar genellikle lif bakımından düşüktür, bu da IBS ile ilgili kabızlık için sorun yaratabilir. Cleveland Clinic’e göre, yağlı gıdalar, kabızlık, ishal bir kombinasyonu ile karakterize edilen karışık IBS, insanlar için özellikle kötüdür. Az yağlı bir diyete başlamak hem kalbiniz için iyidir hem de rahatsız edici bağırsak semptomlarını iyileştirebilir.

Kızarmış yiyecekler ve hayvansal yağlar yemek yerine yağsız etlere, meyvelere, sebzelere, tahıllara ve az yağlı süt ürünlerine odaklanın.

6. Düşük FODMAP diyeti

FODMAP’ler bağırsakların sindirimi zor olan karbonhidratlardır. Bu karbonhidratlar bağırsağa daha fazla su çektiğinden, IBS’li insanlar bu yiyecekleri yedikten sonra daha fazla gaz, şişkinlik ve ishal yaşayabilirler.

Kısaca “fermente edilebilir oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller” anlamına gelir. Yüksek FODMAP gıdalarının alımını altı ila sekiz hafta arasında geçici olarak sınırlamak IBS semptomlarınızı azaltabilir.

Tüm karbonhidratların FODMAP’ler olmadığını bilmek önemlidir. En etkili sonuç için, doğru yiyecek türlerini çıkarmanız gerekir. Kaçınılması gereken yiyecekler şunları içerir:

 • laktoz (süt, dondurma, peynir, yoğurt)
 • bazı meyveler (şeftali, karpuz, armut, mango, elma, erik, nektarin)
 • bakliyat
 • yüksek fruktozlu mısır şurubu
 • tatlandırıcılar
 • buğday bazlı ekmek, tahıllar ve makarna
 • kaju fıstığı ve antep fıstığı
 • bazı sebzeler (enginar, kuşkonmaz, brokoli, soğan, brüksel lahanası, karnabahar, mantar)

Bu diyetin bazı meyveleri, kabuklu yemişleri, sebzeleri ve süt ürünlerini elimine ederken, bu kategorilerdeki tüm yiyecekleri ortadan kaldırmayacağını unutmayın. Süt içiyorsanız, laktozsuz süt veya pirinç veya soya sütü gibi diğer alternatifleri seçin.

Aşırı kısıtlayıcı bir düzenden sakınmak için, bu diyete başlamadan önce mutlaka bir diyetisyenle konuşun.