Kefir mi Yoğurt mu: Hangisi Daha İyi?

Kefir ve yoğurt, içerdikleri faydalı bakteriler nedeniyle oldukça sağlıklıdırlar. Bununla birlikte kefir, daha çeşitli mikroorganizmalara sahip olduğu için daha iyi bir seçim olabilir. Kefir ve yoğurt, genellikle süt ürünlerinden yapılan fermente gıdalardır. Bununla birlikte her ikisinin de süt dışı alternatifleri artık yaygın olarak mevcuttur. Bu makalede kefir ve yoğurt arasındaki farklar, sağlık yararları ve besin değeri, nasıl kullanılacağı ve herhangi bir yan etkisi olup olmadığı ele alınmaktadır.

 

Kefir ve Yoğurt

Kefir ve yoğurt her ikisi de fermente ekşi bir tada sahiptirler ancak aralarında birçok fark vardır. Bu farklılıklar şunları içerir:

 

Üretim Şekli

Yüzyıllar boyunca insanlar kefir taneleri ve inek sütü kullanarak kefir yapmıştır. Keçi veya koyun sütü ile yapmak da mümkündür. Kefir taneleri küçük karnabahar çiçeklerine benzemektedir. Üreticiler fermente etmek için kefir tanelerini süte ekler, sonra onları çıkarırlar. Geri kalan ürün kefirdir. Taneler bir sonraki mayalama işleminde tekrar kullanılabilir.

Öte yandan ticari üreticiler bir yoğurt karışımını ısıtarak daha sonra soğutup yardımcı bakterileri ekleyerek yoğurt yaparlar. Güncel standart prosedürler ve yönetmelikler yoğurt üretimi için Streptokok thermophilus ve Lactobacillus bulgaricus starter bakterilerinin kültür olarak eklenmesini şart koymuşlardır. Bu iki tür arasındaki simbiyotik ilişki nedeniyle en iyi başlangıç ​​kültürüdür.

 

Bakteri ve Mayalar

Hem kefir hem de yoğurt bağırsakları iyi bakterilerle doldurmaya yardımcı olabilir. Fark kefirin daha geniş bir bakteri çeşidi içermesi ve ayrıca yararlı mayalar içermesidir. Kefirdeki en yaygın faydalı mayalardan ikisi Saccharomyces cerevisiae ve Saccharomyces unisporus’tur .

Araştırmalara göre kefir:

 • Antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahip
 • Bağışıklık sistemini desteklemekte
 • Antialerjik ve antitümör etki göstermekte
 • Laktoz malabsorpsiyonu için faydalı olmaktadır.

 

Probiyotiklerin Faydaları

Yoğurt genellikle probiyotikler Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacteria  içerir. Probiyotikler, bir kişinin sağlığına yararlı olabilecek bakterilerdir. Kefir ayrıca probiyotiklerin yanı sıra mayaları içerir. Araştırmalar probiyotiklerin aşağıdakileri tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir:

 • kabızlık
 • solunum yolu enfeksiyonu
 • ülseratif kolit
 • Clostridium difficile gibi ishale neden olan bazı enfeksiyonlar
 • antibiyotik kullanımına bağlı oluşan ishal
 • alerjik rinit
 • bebeklerde ciddi bir durum olan nekrotizan enterokolit
 • Helicobacter pylori  enfeksiyonları

Probiyotiklerin bağırsaktaki asidik ortamda hayatta kalması önemlidir. Bifidobacterium soylar, kefir ve yoğurt gibi mayalanmış ürünler bunlar dirençli asit olmalıdır. 2019’ da yapılan bir çalışmada 12 hafta boyunca kefir tüketildi ve sonucunda metabolik  sendromu olan kişilerin kendi bağırsak bakterilerinin bazı olumlu değişiklikler görüldü. Bununla birlikte yazarlar mayalanmış içeceğin probiyotik potansiyeli hakkındaki araştırmaların şu anda sınırlı olduğunu ileri sürmektedir.

 

Kefir ve Yoğurt Nasıl Kullanılır

Süpermarketlerde yemeye hazır kefir ve yoğurt yaygın olarak bulunur. Laktoza intoleransı olan bazı insanlar genellikle yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerini güvenle tüketebilirler. Bunun nedeni fermantasyon sürecinin laktoz içeriğini azaltmasıdır. Bir kişi başlangıç ​​kültürlerini kullanarak evde kendi yoğurdunu veya kefirini yapabilir. Kişi sütü kefir taneleri kullanarak fermente ettikten sonra süzer ve taneleri çıkarır. Bir sonraki mayalama işleminde kullanmak üzere taneleri saklar.

İnsanlar kefir ve yoğurdu olduğu gibi yiyebilir veya içebilirler. Ayrıca ürünleri smoothi veya kahvaltılık tahıllara ekleyebilirler. Kefir veya yoğurdu ısıtmamak çok önemlidir çünkü bu süreç faydalı bakterileri yok edebilir. İnsanlar fermente süt ürünlerini her zaman buzdolabında tutmalı ve ambalajın üzerindeki son kullanma tarihinden sonra kullanmamalıdır.

 

Yan Etkileri

Kefir ve yoğurt gibi fermente gıdalar histamin adı verilen yüksek miktarda madde içerir. Bazı insanlar histamine karşı toleranssızdır ve aşağıdaki gibi semptomları yaşayabilir:

 • Baş ağrıları
 • Cilt tahrişi
 • İshal

Bir kişi histamine karşı toleransı düşük ise rahatsız edici semptomlardan herhangi birine sahipse yoğurt ve kefirden kaçınmaları en iyisi olabilir. Bazı insanlar probiyotik içeren yiyecekleri ilk kez tükettiklerinde gaz ve şişkinlik yaşayabilirler. Kişinin bağırsağı yeni gıdalara alıştığında bunlar azalır. Fermente gıdaların bağışıklık sistemi üzerinde bir etkisi olabilir, bu nedenle bağışıklık düzenleyici ilaçlar alan kişiler yeni ürünler denemeden önce bir doktora danışmalıdır.

 

Özetle;

Kefir ve yoğurt bir kişinin diyetinde çok sağlıklı olabilir. İçerdiği daha çeşitli bakteri ve mayalardan dolayı kefirin yoğurttan daha fazla sağlık faydası olabilir. İnsanlar marketlerden uygun ürünler satın alma veya evde kendi kefir veya yoğurt yapma seçeneklerine sahiptir, bu daha uygun maliyetli olacaktır. Zamanla yoğurt ve diğer kültürlü süt ürünleri üretimi, temel prosedürlerden daha kontrollü süreçlere dönüştü. Bakterilerin ve insan mikrobiyomunun bilimsel anlayışındaki ilerlemeler, şirketlerin insanların sağlığına fayda sağlamak için yeni ürünler geliştirebileceği anlamına gelir. Fermente gıdaları ilk kez deneyen bir kişi herhangi bir yan etki riskini azaltmak için bunu yavaş yavaş yapmalıdır. Sağlık durumu olan ve bağışıklık düzenleyici ilaç alan kişiler önce bir doktorla konuşmalıdır.