Lahana Turşusunun 8 Şaşırtıcı Faydası

Lahana turşusu, sağlık adına büyük yararları olan fermente bir üründür. 2000 yıldan daha uzun bir süre önce Çin’de ortaya çıktığı düşünülüyor. O zamanlar fermantasyon, gıdaların hızla bozulmasını önlemek için kullanılan yöntemlerden biriydi. Lahana turşusu, birçok kültürde popüler bir garnitür ve çeşni haline geldi. Lahana turşusu, geçirdiği fermantasyon nedeniyle taze lahananın çok ötesinde beslenme ve sağlık yararları sunar.

  1. Lahana turşusu çok besleyicidir

Lahana turşusu, optimal sağlık için önemli olan birçok besin içerir. Bir fincan (142 gram) lahana turşusunda:

Kalori: 27

Yağ: 0 gram

Karbonhidrat: 6 gram

Lif: 4 gram

Protein: 1 gram

Sodyum: Günlük Değerin % 41’i

C Vitamini: Günlük Değerin  % 23’ü

K1 Vitamini: Günlük Değerin  % 15’i

Demir: Günlük Değerin  % 12’si

Manganez: Günlük Değerin  % 9’u

B6 Vitamini: Günlük Değerin % 11’i

Folat: Günlük Değerin % 9’u

Bakır: Günlük Değerin % 15’i

Potasyum: Günlük Değerin % 5’i bulunmaktadır.

Lahana turşusu özellikle besleyicidir çünkü lahana üzerindeki mikroorganizmaların doğal şekerlerini sindirdiği ve bunları karbondioksit ve organik asitlere dönüştürdüğü bir süreç olan fermantasyona uğrar. Lahanada, ellerinizde ve havada doğal olarak bulunan maya ve bakteriler, lahanadaki şekerlerle temas ettiğinde fermantasyon başlar. Lahana turşusu fermantasyonu, yoğurt ve kefir gibi ürünlerde de bulunan faydalı probiyotiklerin büyümesini teşvik eden koşullar oluşturur.

Probiyotikler, sağlık açısından önemli bakterilerdir. Ayrıca yiyecekleri daha sindirilebilir hale getirmeye yardımcı olurlar, bu da bağırsaklarınızın içerdiği vitamin ve mineralleri emme yeteneğini artırır.

Bununla birlikte, lahananın aksine lahana turşusu sodyumdan yüksektir. Tuz alımınızı sınırlandırmanız gereken özel bir durumunuz varsa bunu aklınızda bulundurun.

2. Sindirimi iyileştirir

Bağırsağınızın 100 trilyondan fazla mikroorganizma içerdiği söylenir. Bu, vücudunuzdaki toplam hücre sayısının 10 katından fazladır. Pastörize edilmemiş lahana turşusu, toksinlere ve zararlı bakterilere karşı ilk savunma hattı görevi gören faydalı bakteriler olan probiyotikler içerir. Ayrıca sindiriminizi ve genel sağlığınızı iyileştirebilirler.

Lahana turşusundaki probiyotikler, antibiyotik sonrası bağırsağınızdaki bakteri dengesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu, antibiyotikle tetiklenen ishali azaltmaya veya önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmalar ayrıca probiyotiklerin gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal ve Crohn hastalığı ve ülseratif kolit ile bağlantılı semptomları azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Probiyotik takviyeleri, doz başına 1-50 milyar koloni oluşturan birim (CFU) içerebilir. Buna karşılık, 1 gram lahana turşusu 1.000-100 milyon CFU içerebilir.

Farklı probiyotik türler çeşitli avantajlar sağlayabilir. Bu nedenle, çok çeşitli türler tüketmek size daha geniş bir yelpazede sağlık yararları sağlayabilir. Araştırmalara göre, bir porsiyon lahana turşusu 28 farklı bakteri suşu içerebiliyor.

3. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Lahana turşusu, bağışıklık sistemini güçlendiren bir probiyotik ve besin kaynağıdır. Bağırsaktaki bakteriler bağışıklık sistemi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Lahana turşusunda bulunan probiyotikler bağırsağınızdaki bakteri dengesini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu da bağırsak florasının sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Daha güçlü bir bağırsak florası, istenmeyen maddelerin vücudunuza “sızmasını ” önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir bağırsak florasını oluşturmak, zararlı bakterilerin büyümesini önlemeye yardımcı olur ve hatta doğal antikorların üretimini artırabilir

Ayrıca, lahana turşusu gibi düzenli olarak probiyotik içeren yiyecekler tüketmek, soğuk algınlığı ve idrar yolu enfeksiyonları gibi enfeksiyon geliştirme riskinizi azaltabilir. Hastalanırsanız, düzenli olarak probiyotik açısından zengin yiyecekler tüketmek daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Bir probiyotik kaynağı olmanın yanı sıra bağışıklık ssistemi için önemli olan C vitamini ve demir açısından da zengindir. Özellikle soğuk algınlığınız varken C vitamini alımınızı artırmak semptomlardan daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olabilir.

4. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Düzenli olarak lahana turşusu tüketmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni çoğu sebze gibi lahana turşusunun kalorisinin düşük ve lif oranının yüksek olmasıdır. Yüksek lifli diyetler sizi daha uzun süre tok tutar, bu da her gün yediğiniz kalori miktarını doğal olarak azaltmanıza yardımcı olabilir. Probiyoytik içeriği de daha ince bir bel ölçüsüne katkıda bulunabilir. Henüz kesin olarak bilinmese de, bilim adamları bazı probiyotiklerin vücudunuzun diyetinizden emdiği yağ miktarını azaltabileceğine inanıyor.

Çeşitli araştırmalar, probiyotik açısından zengin besinler veya takviyeler verilen katılımcıların, plasebo grubuna göre daha fazla kilo verdiğini bildirmektedir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, probiyotik verilen ve kasıtlı olarak aşırı beslenen katılımcıların, yine aynı şekile aşırı beslenen plasebo grubuna göre yaklaşık % 50 daha az vücut yağı kazandıkları gözlemlendi. Bu, probiyotik açısından zengin bir diyetin kilo alımını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ancak bu sonuçlar evrensel değildir. Ek olarak, farklı probiyotik suşların farklı etkileri olabilir. Bu nedenle, lahana turşusuna özgü probiyotik suşların kilo kaybı üzerindeki etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Stresi Azaltmaya ve Beyin Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Ruh haliniz yediklerinizi etkileyebilirken, bunun tersinin de doğru olduğu düşünülmektedir. Ne yediğiniz, ruh halinizi ve beyin fonksiyonunuzu etkileyebilir. Giderek artan sayıda çalışma, bağırsaklarınız ve beyniniz arasında yakın bir bağlantı keşfediyor. Bağırsağınızda bulunan bakteri türünün beyninize mesajlar gönderme yeteneğine sahip olabileceğini, bunun işleyişini ve dünyayı algılama şeklini etkilediğini bulmuşlardır.

Örneğin, lahana turşusu gibi fermente edilmiş probiyotik yiyecekler, sağlıklı bir bağırsak florasının oluşumuna katkıda bulunur. Bu araştırmalara göre de stresi azaltmaya ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Probiyotiklerin hafızayı iyileştirmeye, anksiyete, depresyon, otizm ve hatta obsesif kompulsif bozukluk (OKB) semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Lahana turşusu, bağırsağınızın magnezyum ve çinko gibi ruh halini düzenleyen minerallerin emilimini artırarak beyin sağlığını da koruyabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar, lahana turşusundaki bileşiklerin, depresyon, anksiyete bozuklukları ve Parkinson hastalığını tedavi etmek için reçete edilen bir ilaç türü olan monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler) ile etkileşime girebileceği konusunda uyarıyorlar. Bu ilaçları alan kişiler, diyetlerine lahana turşusu eklemeden önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır.

6. Bazı Kanserlerin Riskini Azaltabilir

Lahana turşusunun ana maddesi olan lahana, bazı kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve diğer yararlı bitki bileşikleri içerir. Araştırmacılar, bu bileşiklerin DNA hasarını azaltmaya, hücre mutasyonlarını önlemeye ve tümör gelişimine yol açan aşırı hücre büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Lahananın fermantasyon süreci ayrıca kanser öncesi hücrelerin büyümesini baskılayan bileşikler oluşturabilir.

Bazı genler, artan kanser riski ile ilişkilidir. Son zamanlarda yapılan iki çalışma, lahana ve lahana turşusu suyunun kanserle ilişkili genlerin ekspresyonunu azaltarak kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Başka bir çalışmada araştırmacılar, gençlik döneminden yetişkinliğe kadar çok fazla lahana ve lahana turşusu yiyen kadınların meme kanseri riskinin azaldığını gözlemlediler. Haftada 3 porsiyondan fazla tüketen kadınların meme kanseri riski, haftada 1,5 porsiyondan az yiyenlere göre% 72 daha düşüktü.

Erkeklerde yapılan bir başka çalışma, lahananın prostat kanseri riski üzerinde benzer etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, çalışma sayısı sınırlıdır ve tüm çalışmalar aynı sonuçları bulamamıştır. Bu nedenle, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

7. Kalp Sağlığını Destekler

Lahana turşusu kalp sağlığına katkıda bulunabilir. Bunun nedeni, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek lif ve probiyotik içermesidir Lahana turşusunda bulunan probiyotikler, hipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bazı çalışmalara göre, 8 haftadan daha uzun süre günde en az 10 milyon CFU kullanıldığında en iyi sonuçlar elde ediliyor.

Lahana turşusu, daha çok K2 vitamini olarak bilinen, menakinonun nadir bitki kaynaklarından biridir. K2 vitamininin, kalsiyum birikintilerinin arterlerde birikmesini önleyerek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Bir çalışmada, düzenli olarak K2 vitamini yönünden zengin gıda alındığında, 7-10 yıllık çalışma süresi boyunca kalp hastalığından ölme riski %57 daha düşüktü. Bir diğerinde, kadınlar günde tükettikleri her 10 mcg K2 vitamini için kalp hastalığı riskini% 9 azalttılar.

1 bardak lahana turşusu yaklaşık 6,6 mcg K2 vitamini içerir.

8. Kemik Sağlığını Güçlendirir

Lahana turşusu, kemik sağlığında önemli rol oynayan K2 vitamini içerir. K2 vitamini, kemiklerde bulunan ana mineral olan kalsiyuma bağlanan iki proteini aktive eder.

Menopoz sonrası kadınlarda yapılan 3 yıllık bir çalışmada, K2 vitamini takviyesi alanların kemik mineral yoğunluğunda yaşa bağlı daha yavaş kayıp oranları yaşadıklarını gözlemlendi.

Benzer şekilde diğer bazı çalışmalar, K2 vitamini takviyesi almanın omurga, kalça ve omurga dışı kırık riskini% 60-81 oranında azalttığını bildirmiştir. Ancak bu çalışmalardan bazılarında çok yüksek dozlarda K2 vitamini sağlamak için takviye kullanıldı. Bu nedenle, tek başına lahana turşusu yemekten alacağınız K2 vitamininin aynı faydaları sağlayıp sağlamayacağı bilinmemektedir.