Metabolizmayı Hızlandıracak 6 Besin

Metabolizma hızı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Özellikler kış aylarında metabolizmanızda yavaşlamalar yaşanabilir. Siz de metabolizmanızın daha hızlı ve iyi çalışmasını istiyorsanız metabolizma hızlandıran bazı gıdalara beraber göz atalım;

1) Yoğurt; yüksek kalsiyum içeriğinin yanında harika bir ara öğün alternatifi olabilir.

2) Badem; Kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sağlığınızı korumaya yardımcıdır.

3) Brokoli; Bol miktarda C ve D vitamini içerir. Balık ve etin yanında tercih edilebilir.

4) Sarımsak; Güçlü bir antibiyotik kaynağı olan sarımsağı yemeklerinizi lezzetlendirmek için de kullanabilirsiniz.

5) Yeşil Çay; yağ yakımını arttırarak metabolizmanızı hızlanmasına yardımcı olur. Gün içerisinde 2 bardak tüketebilirsiniz.

6) Elma; hem sindirim sisteminizi hızlandıracak hem de güçlü antioksidan olan C vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. Ara öğünlerde süt veya yağlı tohumlar ile tüketebilirsiniz.

Ödem, vücut dokularında aşırı sıvı birikmesi sonucu meydana gelmektedir. Su tutulması dolaşım sisteminde veya doku ve boşluklarda meydana gelir. Ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda şişmeye neden olabilir. Hamilelik, uzun uçak seyahatleri, fiziksel hareketsizlik vücutta sıvı tutulmasını arttıran sebeplerdendir. Bununla birlikte, su tutma, böbrek hastalığı veya kalp yetmezliği gibi ciddi bir tıbbi durumun belirtisi de olabilir. Şiddetli semptomlarınız bulunuyorsa tıbbi yardım almanızı tavsiye ederim. Yine de şişliğin hafif olduğu ve altta yatan sağlık durumunun olmadığı durumlarda, birkaç basit numara ile su tutulmasını azaltabilirsiniz.

Ödemi azaltmanın 6 yolu;

  1. Daha Az Tuz Tüketin

Tuz, sodyum ve klorürden yapılmıştır. Sodyum vücuttaki suya bağlanır, vücuttaki iç ve dış sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. İşlenmiş gıdaların tuz içeriği yüksektir, bu besinleri sık yerseniz vücudunuz su tutabilir. Aslında, bu besinler diyetteki en büyük sodyum kaynağıdır. Su tutumunu ve ödemi azaltmak için verilebilecek en önemli tavsiye sodyum alımını azaltmaktır.

Çalışmalar artan sodyum alımının vücuttaki ödemi etkilediğini göstermektedir.

  1. Magnezyum Alımınızı Artırın

Magnezyum 300’den fazla enzimatik reaksiyonda rol oynayan çok önemli bir mineraldir. Magnezyum alımınızı artırmak, ödemin azalmasına yardımcı olabilir. Araştırmalara göre günde 200 mg magnezyum alımı regli dönemi öncesi yaşanan ödem problemini azaltmaktadır.

Magnezyum kaynakları arasında fındık, tam tahıllar, bitter çikolata ve yapraklı yeşil sebzeler bulunur. Magnezyum besin takviyesi olarak da kullanılabilmektedir.

  1. B6 Vitamini Alımını Artırın

B6 vitamini vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynamaktadır. Araştırmalar regli dönemi öncesinde yaşanan ödemi azalttığını göstermektedir. B6 vitamini açısından zengin yiyecekler arasında muz, patates , ceviz ve et bulunur. B6 vitamini besin takviyesi olarak da kullanılabilmektedir.

  1. Potasyum Açısından Zengin Yiyecekler Tüketin

Potasyum vücudun çalışmasında rol alan elektrik sinyallerinin gönderilmesine yardımcı olur. Ayrıca kalp sağlığı açısından faydalıdır. Potasyum, vücuttaki sodyum seviyelerini düşürüp idrar atımı arttırarak ödem kaybına sebep olur. Muz, avokado ve domates potasyum oranı yüksek yiyeceklere örnektir.

  1. Karahindiba

Karahindiba ( Taraxacum officinale ), idrar söktürücü olarak kullanılan bir bitkidir. Doğal diüretikler, idrara çıkmanızı arttırarak vücudunuzdaki ödemi azaltabilir. 17 gönüllünün katıldığı araştırmaya göre, günde 3 doz alınan karahindibağ yaprak ekstresi idrara çıkmayı arttırmaktadır.

 

  1. Rafine Karbonhidratlardan Kaçının

Rafine karbonhidrat tüketimi, kan şekeri ve insülin seviyelerinde hızlı artışa sebep olmaktadır. Yüksek insülin seviyeleri, böbreklerde sodyumun yeniden emilimini artırarak vücudunuzun daha fazla sodyum tutmasına neden olur. Bu durum ise vücudunuzdaki ödem miktarını arttırır.

Rafine karbonhidratlar örnek olarak sofra şekeri, beyaz un verilebilir.

 

Su Tutumunu Azaltan  Diğer Yollar;

Hareket edin: Sadece yürümek ve biraz hareket etmek ödemi azaltabilir.

Daha fazla su için: Artan su tüketimi ödemi azaltabilir.

At kuyruğu bitkisi: Akuyruğu bitkisinin idrar söktürücü etkileri bulunmuştur.

Maydanoz: İdrar söktürücü olarak üne sahip olan bir bitkidir.

Hibiskus: Hibiskusun idrar söktürücü etkisi araştırmalarla desteklenmektedir.

Sarımsak: Soğuk algınlığı üzerindeki etkisiyle bilinen sarımsak, idrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır.

Rezene: Bu bitkinin idrar söktürücü etkileri de olabilir.

Mısır püskülü: Bu bitki dünyanın bazı bölgelerinde ödem tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

Isırgan otu: Bu, vücuttaki su tutumunu azaltmaktadır.

Kızılcık suyu: Kızılcık suyunun idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.