Mide Ekşimesine Neden Olabilecek 10 Yiyecek

En önemli belirtisi göğüsün alt bölgesinde meydana gelen ağrı, yanma hissidir. Mide ekşimesi, mide asidinin yemek borusuna kaçtığı bir durumdur ve reflü belirtisidir. Normalde mide asidi, özofagus sfinkteri adı verilen bir bariyer nedeniyle yemek borusuna kaçamaz. Özofagus sfinkteri doğal olarak kapalı kalan halka benzeri bir kastır ve normalde sadece yuttuğunuzda veya geğirdiğinizde açılır. Fakat reflüsü olan kişilerde bu kas genellikle zayıflar. Mide ekşimesinde diyet önemli bir rol oynar. Mide ekşimesine neden olabilecek 10 yiyecek;

 

1. Yüksek Yağlı Gıdalar

Yüksek yağlı yiyecekler mide ekşimesine neden olabilir. Yüksek yağlı yiyeceklerin mide ekşimesini tetiklemesinin iki yolu vardır. İlk olarak özofagus sfinkterini yemek borusu ve mide arasında bir bariyer görevi gören kası gevşetebilirler. Bu kas gevşediğinde mide asidi mideden yemek borusuna kaçabilir ve mide ekşimesine neden olabilir. İkincisi, yüksek yağlı gıdalar kolesistokinin (CCK) hormonunun salınmasını uyarır. Bu hormon ayrıca alt özofagus sfinkterini gevşetebilir ve asit reflüye neden olabilir.

Buna ek olarak kolesistokinin hormonu daha iyi sindirilebilmesi için yiyeceklerin midede daha uzun süre kalmasını teşvik eder. Ne yazık ki bu aynı zamanda mide ekşimesine neden olabilecek asit reflü riskini de artırabilir. Bunun sadece yağ bakımından zengin sağlıklı gıdalar için geçerli olmadığını belirtmek önemlidir. Aynı zamanda yüksek derecelerde yağda kızarmış yiyecekler ve paketli gıdalar için de geçerli bir durumdur.

 

2. Nane

Nane tüketiminin mide ekşimesine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bir çalışma, yüksek dozda nane alımı ile asit reflü semptomları arasında bağlantı olduğu bulundu. Şaşırtıcı bir şekilde nane alt özofagus sfinkterini gevşetmedi. Bunun yerine araştırmacılar nanenin yemek borusunu tahriş ederek mide ekşimesine neden olabileceğine inanmaktadırlar.

500’den fazla kişiyle yapılan bir başka çalışmada, günlük olarak nane çayı tüketenlerin iki kez mide ekşimesi riski olduğu bulundu. Bununla birlikte, nane ve mide ekşimesi arasında bir bağlantı olduğuna dair sınırlı kanıt vardır. Nanenin mide ekşimenizi daha da kötüleştirdiğini düşünüyorsanız, bundan kaçınmak en iyi yoldur.

 

3. Narenciye Suları

Narenciye suları içmek mide ekşimesi semptomlarını tetikleyebilir. Örneğin; mide ekşimesi olan 382 kişiyle yapılan bir çalışmada, katılımcıların% 67’si portakal suyu tükettikten sonra mide ekşimesi yaşadı. Mide ekşimesi olan yaklaşık 400 kişiyle yapılan bir başka çalışmada % 73’ü portakal veya greyfurt suyu içtikten sonra mide ekşimesi yaşadı. Bulgular narenciye sularındaki asit miktarının mide ekşimesi semptomlarına neden olabileceğini düşündürmektedir.

 

4. Çikolata

Çikolata, mide ekşimesi için başka bir yaygın tetikleyicidir. Yüksek yağlı yiyecekler gibi çikolata da alt özofagus sfinkterini gevşetebilmektedir. Bu durum mide asidinin yemek borusuna kaçmasına ve mide ekşimesine neden olabilir. Ayrıca çikolata “mutluluk hormonu” denilen serotonin içeren kakaodan yapılır. Ne yazık ki serotonin alt özofagus sfinkterini de gevşetebilmetedir. Son olarak çikolata teobromin ve kafein bileşiklerini de içerir. Her ikisi de alt özofagus sfinkterini gevşemeye teşvik edebilir.

 

5. Baharatlı Yiyecekler

Genellikle sindirim hızını yavaşlatabilecek kapsaisin adı verilen bir bileşik içerirler. Bu bileşik yiyeceklerin midede daha uzun süre kalmasını sağlar ve sindirimi yavaşlatmaktadır. Bu da mide ekşimesi için bir risk faktörüdür. Ek olarak, baharatlı yiyecekler zaten iltihaplı bir yemek borusunu tahriş edebilir ve bu mide ekşimesi semptomlarını kötüleştirebilir. Bu nedenle mide ekşimesi varsa baharatlı yiyecek alımınızı azaltmak en iyisidir.

 

6. Tuz

Sofra tuzu veya tuzlu yiyecekleri tüketmek, mide ekşimesi için bir risk faktörü olan reflüyü artırabilir. Örneğin, bir çalışma yemeklerine sofra tuzu ekleyen kişilerin hiç tuz eklemeyen insanlardan % 70 daha yüksek reflü riskine sahip olduğunu buldu. Aynı çalışma haftada en az üç kez tuzlu yiyecekler tüketen kişilerin hiç tuzlu yiyecekler yemeyen kişilere göre% 50 daha yüksek reflü riskine sahip olduklarını bulmuştur. Bununla birlikte tuz alımının reflü riskini nasıl artırabileceği tam olarak anlaşılamamıştır. Tuzlu yiyecekler tüketen kişilerin daha kızarmış ve yağlı yiyecekler de yemeleri mümkündür. Bu durumda bu yiyecekler mide ekşimesi için tek başına tuzdan daha olasıdır.

 

7. Soğan

Özellikle çiğ olarak tüketilen soğan mide ekşimesi için bir tetikleyicidir. Bu listedeki diğer yiyecekler gibi soğan da asit reflü ve mide ekşimesi semptomlarına neden olabilecek alt özofagus sfinkterini gevşetebilir. Ek olarak soğan geğirmeye neden olabilecek zengin bir fermente lif kaynağıdır. Geğirme asit reflü semptomlarını şiddetlendirebilir. Fermente edilebilir lif soğanları, sindirim sorunlarını tetikleyebilen bir grup bileşik olan FODMAP’lerden oluşur.

 

8. Alkol

Orta ila aşırı alkol alımı da mide ekşimesi semptomlarına neden olabilir. Alkol bunu birçok şekilde yapabilir. Örneğin; mide asidinin yemek borusuna kaçmasına ve mide ekşimesini tetiklemesine izin verebilecek alt özofagus sfinkterini gevşetebilir. Ayrıca alkollü içecekler özellikle şarap ve bira mide asidi miktarınızı artırabilir, bu da mide ekşimesi riskini artırabilir. Son olarak aşırı alkol alımı yemek borusuna doğrudan zarar verebilir. Zamanla bu yemek borusunu mide asidine daha duyarlı hale getirebilir.

 

9. Kahve

Bazı insanlar kahve tüketirken mide ekşimesi yaşayabilir. Kahvenin asit reflü ve mide ekşimesi riskini artırabilecek alt özofagus sfinkterini gevşettiği gösterilmiştir. Bazı çalışmalar kafeinin suçlu olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte çalışmalar sadece kafeinin etkilerine baktı ve semptomları tetiklemeyebileceğini keşfetti. Bu durumda kahvede bulunan diğer bileşikler sorumlu olabileceği düşünülmüştür. Yapılan diğer çalışmalarda ise kahve ve reflü semptomları arasında bir bağlantı bulunamadı. Araştırma sonuçsuz kalsa da kahveyi tolere ederseniz bundan kaçınmaya gerek yoktur. Kahve siz de reflü ve mide ekşimesi gibi sorunlar geliştirirse bundan kaçınmak veya alımınızı sınırlamak en iyisidir.

 

10. Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler de yaygın mide ekşimesi sebeplerindendir. Araştırmalar bu içeceklerin özofagus sfinkterini gevşetebileceğini ve mide asidini artırabileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, bilim adamları 15.000’den fazla insanın uyku düzenini gözlemlediler ve yaklaşık % 25’inin gece mide ekşimesi yaşadığını tespit ettiler. Daha fazla araştırmanın ardından araştırmacılar gece mide ekşimesinin gazlı alkolsüz içecekler içmek de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu keşfetti. Bir başka çalışmada, karbonatlı içecek tüketen kişilerin mide ekşimesi gibi reflü semptomları geliştirme riskinde% 69 daha yüksek olduğu bulundu.

 

Mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olabilecek gıdalar

Birçok yiyecek mide ekşimenizi daha da kötüleştirse de, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç yiyecek vardır. Mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı yiyecekler:

  • Zencefil: Bulantı ve kusma için doğal bir ilaçtır. Zencefilin mide ekşimesi üzerindeki etkileri hakkında sınırlı kanıt olsa da, reflü azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Muz ve kavun: Bu meyveler doğal olarak asit bakımından düşüktür ve genellikle reflü azaltmak için önerilir.
  • Yeşil sebzeler: Doğal olarak yağ, asit ve şeker bakımından düşük olan yeşil sebzeler arasında yeşil fasulye, brokoli, ıspanak ve kereviz yer almaktadır.
  • Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi, daha düşük asit reflü riskine bağlı lifle doludur. Bu lif FODMAP içermez, bu nedenle geğirme veya geri akışa neden olmaz.
  • Tahıllar ve patatesler: Araştırmalar, tahıl ve patates tüketmenin% 42 daha düşük gastroözofageal reflü hastalığı riskiyle bağlantılı olduğunu bulmuştur.

Mide ekşimesi asit reflü belirtisidir. Sık sık mide ekşimesi yaşarsanız belirtilerinizin iyileşip iyileşmediğini görmek için bu listedeki bazı yiyecekleri diyetinizden çıkarmayı deneyin. Hangi yiyeceklerin mide ekşimesi verdiğini takip edebilmeniz için besin günlüğü tutmak iyi bir fikirdir. Diyetinize muz, kavun, yulaf ezmesi, tahıllar, patates, zencefil ve yeşil sebzeler gibi mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olan yiyecekler eklemeyi de deneyebilirsiniz.