Probiyotikler Kilo Vermenize ve Göbek Yağını Yakmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Probiyotikler, sağlığa yararlı olan canlı mikroorganizmalardır. Hem takviyelerde hem de fermente gıdalarda bulunurlar. Probiyotikler sindirim sistemine, kalp sağlığına ve bağışıklık sistemine iyi gelirler. Birkaç çalışma, probiyotiklerin kilo vermenize ve göbek yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini de göstermektedir.

Bağırsak Bakterileri Vücut Ağırlığının Düzenlemesini Etkileyebilir

Sindirim sisteminizde yüzlerce farklı mikroorganizma vardır. Bunların çoğu yararlı bakterilerdir. Yararlı bakteriler, K vitamini ve bazı B vitaminleri dahil olmak üzere birkaç önemli besin üretir. Ayrıca vücudun sindiremediği lifleri parçalayarak bütirat gibi faydalı kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürürler. Bağırsakta iki ana yararlı bakteri ailesi vardır: bacteroidetes ve firmicutes. Vücut ağırlığı, bu iki bakteri ailesinin dengesiyle ilişkili görünmektedir. Hem insan hem de hayvan çalışmaları, normal kiloda olan insanların fazla kilolu veya obez insanlardan farklı bağırsak bakterilerine sahip olduğunu bulmuştur.

Bu çalışmalarda, normal kilolu insanlara kıyasla obez insanlarda daha fazla firmicutes ve daha az bacteroidetes gözlemlenmiştir. Ayrıca obez farelerden alınan bağırsak bakterileri zayıf farelerin bağırsaklarına nakledildiğinde, zayıf farelerin şişmanladığını gösteren bazı hayvan çalışmaları da vardır. Tüm bu çalışmalar, bağırsak bakterilerinin kilo düzenlemede güçlü bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Probiyotikler Kiloyu Nasıl Etkiler?

Bazı probiyotiklerin diyet yağının emilimini engelleyebileceği ve dışkı ile atılan yağ miktarını artırabileceği düşünülmektedir. Başka bir deyişle, diyetinizdeki gıdalardan daha az kalori almanızı sağlayabilirler. Lactobacillus ailesinden olanlar gibi bazı bakterilerin bu şekilde işlev gördüğü bulunmuştur.

Probiyotikler obezite ile başka şekillerde de savaşabilir:

GLP-1 salınımı: Probiyotikler tokluk (iştah azaltıcı) hormonu GLP-1’in salınmasına yardımcı olabilir. Bu hormonun artan seviyeleri kalori dengesine ve yağ yakımına yardımcı olabilir.

Angiopoietin-like 4 (ANGPTL4) artışı: Probiyotikler, ANGPTL4 protein düzeylerini artırabilir. Bu, yağ depolamasının azalmasına neden olabilir.

Ayrıca obezitenin beyindeki iltihaplanma ile bağlantılı olduğuna dair pek çok kanıt vardır. Probiyotikler bağırsak sağlığını iyileştirerek sistemik inflamasyonu azaltabilir ve obezite ve diğer hastalıklardan koruyabilir. Ancak, bu mekanizmaların çok iyi anlaşılmadığını unutmamak gereklidir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Probiyotikler Kilo Vermenize ve Göbek Eritmenize Yardımcı Olabilir

Araştırmalar, Lactobacillus ailesinin belirli türlerinin kilo vermenize ve göbek yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, Lactobacillus fermentum veya Lactobacillus amylovorus içeren yoğurt yemek, 6 haftalık bir süre içinde vücut yağını% 3-4 oranında azaltmıştır. Diyet yapan fazla kilolu 125 kişinin katıldığı bir başka çalışmada, Lactobacillus rhamnosus takviyelerinin kilo verme ve kilo koruma üzerindeki etkileri araştırıldı. 3 ay boyunca probiyotik alan kadınlar, plasebo grubuna kıyasla % 50 daha fazla kilo verdiler. Çalışmanın kilo koruma aşamasında da kilo vermeye devam ettiler.

Lactobacillus Gasseri

Bugüne kadar incelenen tüm probiyotik bakteriler arasında Lactobacillus gasseri kilo kaybı üzerinde en umut verici etkileri göstermektedir. Kemirgenlerde yapılan çok sayıda çalışma, obezite önleyici etkilere sahip olduğunu bulmuştur. Ek olarak, Japon yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalar etkileyici sonuçlar göstermiştir. Fazla göbek yağı olan 210 kişi ile bir çalışma yapıldı. Lactobacillus gasseri’nin 12 hafta boyunca alınmasının vücut ağırlığını, organların etrafındaki yağları, vücut kitle indeksini, bel boyutunu ve kalça çevresini azalttığını buldu. Dahası, göbek yağı % 8,5 oranında azaldı

Bazı Probiyotikler Kilo Alımını Önleyebilir

Kilo vermek, obezite ile savaşmanın tek yolu değildir. İlk etapta ağırlığın birikmesini önlemek çok daha önemlidir. 4 haftalık bir çalışmada VSL#3 adlı bir probiyotik formülasyonü almak, insanların günde fazladan 1000 kalori ile beslendiği bir diyette kilo alımını ve yağ kazanımını azalttı. Bu, bazı probiyotik türlerinin yüksek kalorili bir diyette kilo alımını önlemede etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bazı Probiyotik Suşları Kilo Alma ve Obezite Riskini Artırabilir

Tüm çalışmalar probiyotiklerin kilo vermeye yardımcı olduğunu bulamamıştır. Hatta bazı araştırmalar, belirli probiyotik türlerinin kilo vermeye değil kilo almaya yol açabileceğini bulmuştur. Mesela Lactobacillus acidophilus. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, 4 kontrollü klinik çalışmayı gözden geçirdi. Probiyotiklerin aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde vücut ağırlığını, BKİ’yi veya vücut yağ seviyelerini azaltmadığı sonucuna varıldı Ancak, daha kapsamlı bir derleme çalışmaya ihtiyaç vardır.

Probiyotikler Bulmacanın Bir Parçası Olabilir

Probiyotiklerin sağlığa çok yararları vardır. Bununla birlikte, ağırlık üzerindeki etkileri karışıktır ve probiyotik türüne bağlı gibi görünmektedir. Kanıtlar, Lactobacillus gasseri’nin obezite hastalarında kilo ve karın yağı kaybına yardımcı olduğunu gösteriyor. Ek olarak, VSL # 3 adı verilen bir probiyotik karışımı, yüksek kalorili bir diyette kilo alımını azaltabilir. Sonuç olarak belirli probiyotik türleri diyetle birleştirildiğinde kilonuz üzerinde hafif etkilere sahip olabilir. Bununla birlikte, kilo vermenin yanı sıra probiyotik takviyesi almanın başka birçok nedeni vardır. Sindirim sağlığını iyileştirebilir, iltihabı azaltabilir, kardiyovasküler risk faktörlerini iyileştirebilir ve hatta depresyon ve anksiyeteyle savaşmaya yardımcı olabilirler.