Çocuk Beslenmesi

Çocuk Beslenmesi

Bir ebeveyn olarak, yaptığınız en önemli şeylerden biri, çocuklarınızın sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Sağlıklı beslenme, çocuğunuzun normal gelişim için ihtiyaç duyduğu besinleri (protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve mineraller gibi ) alabilmesi için çeşitli yiyecekleri yemek anlamına gelir. Çocuğunuz düzenli olarak çeşitli temel yiyecekleri yiyorsa, iyi beslenecektir.

Çocuğunuz için ne kadar yiyecek iyidir?

Bebekler ve küçük çocuklar için, sağlıklı yiyecekler hazırladığınız sürece, her öğünde doğru miktarda yiyecek yemeyi genellikle onlara bırakabilirsiniz.

Bebekler bize aç olduklarını bildirmek için ağlarlar, tok olduklarında yemek yemeyi bırakırlar. Çocuklar ise tadını beğendiği ya da beğenmediği yemekleri seçmeye başlarlar ve ne kadar aç oldukları çok fazla değişiklik gösterir, işler 2 ya da 3 yaşında daha karmaşık hale gelir. Fakat o zaman bile, sadece sağlıklı yiyecekler sunmak ve çocuğunuzun ne kadar yiyeceğine karar vermesine izin vermek en iyisidir.

Çocuğunuzun bir öğünde çok az yediğini görmek sizi endişelendirebilir. Çocuklar ne kadar yiyeceklerine karar vermelerine izin verilirse, her gün veya iki günde aynı sayıda kaloriyi yeme eğilimindedir. Ancak kalori alım şekli günden güne değişebilir. Bir gün büyük bir kahvaltı, büyük bir öğle yemeği ve neredeyse hiç akşam yemeği yemeyebilir. Ertesi gün aynı çocuk kahvaltıda çok az yiyebilir ancak öğle ve akşam yemeklerinde çok yiyebilir. Çocuğunuzun her öğünde aynı miktarda yiyecek yemesini ve her gün atıştırmasını beklemeyin.

Çocuğunuzun iyi beslenmesine ve sağlıklı olmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Pek çok ebeveyn, çocuklarının ya çok fazla ya da çok az yemek yediğinden endişelenir. Çocuğunuzun iyi yemek yemesine ve daha az endişelenmenize yardımcı olmanın bir yolu, yeme konusunda size ve çocuğunuza düşen görevleri iyi bilmektir. Çocuğunuz yalnızca bir tür yemek yemek istiyorsa, ne seçeceğine karar vermek ebeveynin işidir. Hangi gıdaların önerileceğine karar vermek ebeveynin görevidir.

 • Sizin işiniz, yemeklerde ve atıştırma zamanlarında besleyici yiyecek seçenekleri sunmaktır. Ne, nerede ve ne zaman yemek yiyeceğinize siz karar verin.
 • Çocuğunuzun işi ise, yiyeceklerden ne kadar yiyeceğini seçmektir. 

Çocukluk ve ergenlik döneminde kazanılan olumlu ya da olumsuz alışkanlıklar yetişkinliğe zemin hazırlar. Bu dönemlerde edinilen beslenme alışkanlıkları çocuklarımızın gelecekteki sağlık veya hastalıklara yakalanma durumunu doğrudan etkiler. Çocukluk ve ergenlik döneminde sadece kilo alma ya da kilo verme problemi yaşandığında değil; sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanması için de beslenme ve diyet uzmanından destek almanız gerekir.

Özellikle son yıllarda fastfood ağırlıklı beslenmenin artışı ve fiziksel aktivite azlığı çocuklarda obezite başta olmak üzere pek çok sağlık problemiyle karşılaşılmasına neden olmaktadır. Çocukluk ve ergenlik döneminde kontrolsüz kilo alımı kızlarda erken, erkeklerde ise geç ergenliğe; yetersiz beslenme ise sağlıklı gelişimi yavaşlatarak büyüme geriliğine yol açabilir. 

Çocuk danışanlarım için görüşmelerde kilosuna, boyuna, kan tahlillerine ve beslenme alışkanlıklarına göre sağlıklı ve sevebileceği bir diyet programı hazırlıyorum. Düzenli olarak yapabileceği egzersizler öneriyor, mutlaka hareketli bir yaşama yönlendirme yapıyorum. Görüşmelerde interaktif, eğlenceli ve farkındalığını artıran konuşmalar ile çocuklara zorla değil, severek sağlıklı beslenmeyi öğrenmesini sağlıyorum.

 • Hizmet Seç
 • Diyetisyen Seç
 • Tarih ve Saati Seçin
 • Bilgi Girin
 • Ön Randevu İsteğinizi Aldık

Hizmet Seç

Lütfen randevu almak istediğiniz bir hizmeti seçin

Hizmet Seç

Lütfen randevu almak istediğiniz bir hizmeti seçin

Diyetisyen Seç

Hizmetinizi gerçekleştirmek için Diyetisyen'inizi seçiniz.

Tarih ve Saati Seçin

Kullanılabilir slotların saat çizelgesini görmek için bir tarihe tıklayın, ayırmak için yeşil bir saat dilimine tıklayın

Bilgi Girin

Size bir onay ve diğer iletişim bilgilerini gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi verin

Ön Randevu İsteğinizi Aldık

Ön Randevu İsteğinizi Aldık. Randevunuz başarıyla planlandı, sizinle iletişime geçip randevunuzu onaylayacağız. Lütfen bu onayı kaydınız için saklayın. E-Postanıza tüm detaylar gönderildi.

Sorularınız mı var?

İletişim Sayfasına Gidin

Hizmet seçimi

Hizmet seçimi
Diyetisyen Seçimi
Tarih ve Saat Seçimi
Danışan Bilgileri
Ön Randevu Onayı

Hizmet Süresini Seçin

Hizmet süresini seçmeniz gerekir, servisinizin fiyatı süreye bağlı olacaktır.

Kaç insan?

Maksimum kapasite 1
Kilo Verme Programı
Kilo Alma Programı
Sporcu Beslenmesi Programı
Hastalıkta Beslenme
Gebelikte Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme
Çocuk Beslenmesi
Online Diyet
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Diğer

Özet

Hizmet

Süre

Tarih

Saat

Danışan

Toplam fiyat  Hemen Soru Sor

   Daha Fazla Bilgi & Randevu mu Almak İstiyorsunuz?

   Tüm iletişim bilgilerimizi iletişim sayfamızdan edinebilirsiniz.