Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme Döneminde Beslenme

Hamilelik ve annelik hayatınıza birçok değişiklik getirir. İkinci veya üçüncü çocuğunuzda, sizi neyin beklediğini biliyor olabilirsiniz. Fakat ilk çocuğunuzda, değişikliklere alışmak çok zor olabiliyor.

Vücudunuz ve alışkanlıklarınız hamile kaldığınızda değişir, doğum yaptıktan sonra tekrar değişirler. Ancak doğum yaptıktan sonra değişmeyen bir şey var: sağlıklı bir diyetin önemi.

Özellikle ilk bebeğinizi emziriyorsanız, muhtemelen beslenmenizle ilgili kafanızda soru işaretleri dolaşıyordur. Neyin değişmesi gerekiyor, neyi yemeli, neyi yememeli gibi. Diyetin güzel yanı, başlamak için asla geç olunmamasıdır.

Sağlıklı bir emzirme dönemi için;

 1. Meyve ve Sebzelere Hayatınızda Hergün Yer Verin.

Meyveler, sağlıklı kalmanıza yardımcı olan ve süt üretimi için gerekli olan B1, B2, B6 ve C gibi vitaminlerini sağlar.

Ayrıca, elma, muz, portakal ve üzüm gibi meyveler, vücudunuzu biriken ve uzun süreli hasara neden olan serbest radikallerden kurtaran antioksidanlar içerir. Gördüğünüz gibi, meyveler vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu hemen hemen her şeyle doludur.

Sebzeler ayrıca sağlıklı bir emzirme diyeti için hayati öneme sahip besinleri sağlar. Ispanak, brokoli, lahana ve kuşkonmaz gibi yeşil yapraklı sebzeler genellikle diğer gıdaların basitçe sağlayamadığı besinleri sağlar.

 1. Yağsız Protein Kaynakları Tüketin.

Yağsız protein, vücudunuzun kendi başına üretemediği ve çoğu gıdada bulunmayan dokuz temel amino asidi sağlar. Yağsız protein yağsız kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt, peynir ve soya gibi yiyecekleri içerir. Sağlıklı bir emzirme diyeti için her gün üç porsiyon yağsız protein tüketin.

Vücudunuzun aşırı proteinleri, yağ olarak depolayacağını unutmayın, bu nedenle önerilen günlük miktarları aşmanın hiçbir avantajı yoktur. Yağ depolamaktan bahsetmişken, muhtemelen hamilelik kilonuzu nasıl kaybedeceğinizi ve çatlak izlerini nasıl azaltacağınızı düşündünüz. Unutmayın: sabırlı olun ve hamilelik kilonuzu aşamalı olarak azaltmayı hedefleyin.

 1. Her Öğüne Bir Tahıl Ekleyin.

Günlük karbonhidrat ihtiyacınızı meyve ve sebzelerle karşılayabileceğiniz gibi, tam tahıllar sağlıklı emzirme diyetleri için mükemmel tamamlayıcıdır. Kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi kepekli tahıllar kalori ve karbonhidrat sayısında çoğu meyve ve sebzeden çok daha yoğundur. Bebeğiniz için yeterli süt üretmek istiyorsanız, kepekli tahıllar bu konuda size yardımcı olabilir. Diyetinize yukarıda belirttiğim gibi tam tahıllar eklemek süt üretimini artırabilir.

 1. Sağlıklı Yağları Diyetinize Dahil Edin.

Ceviz, badem ve avokado gibi sağlıklı yağlar, E vitamini, omega-3, omega-6 ve antioksidanlar gibi faydalı besinler sağlar. Bu sağlıklı yağları emzirme diyetinize ekleyin, ancak aşırıya kaçmayın. Çok fazla yağ yemek, gaz, şişkinlik ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Fazla kalori alımına sebep olabilir ve yüksek kalori tüketimi kilo kaybınızı yavaşlatabilir, durdurabilir.

 1. Her Gün Yeterli Miktarda Su Tüketin.

Her gün yeterince su içmiyorsanız dehidrasyon, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık ve yorgunluk gibi problemler yaşamanız yüksek olasıdır.

Ek olarak, diyetinizdeki su eksikliğini gidermek için vücudunuz eklemlerinizdeki, kaslarınız, sindirim sisteminizdeki ve kanınızdaki suyu çekecektir. Bu, anne sütü üretiminizi etkileyebilecek komplikasyonlara bile yol açabilir.Bu sorunları önlemek için, emzirirken her gün en az sekiz bardak su içmenizi öneririm.

Anne sütünün kalitesi bebek sağlığı için çok önemlidir. Çünkü, anne sütü bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişimini sağlamak için en uygun beslenme yöntemidir. Emzirme döneminde sütün verimliliğinin ve miktarının artması için besin çeşitliliği ve besin seçimi doğru yapılmalıdır.

Eğer anne sağlıklı beslenmeyi sürdüremez ise kendi depolarını harcayacak buda annenin sağlığını riske sokarak, yetersiz süt salınımına neden olacaktır. Bu dönemde anne çevreden aldığı çok farklı duyumlar ile oldukça karmaşık bir süreç yaşıyor ve bu kafa karışıklığı ile yanlışlar yapabiliyor. 

Gebelikte normal kilo alan bazı anneler, emzirme döneminde yanlış ve fazla beslenerek fazla kilo almaktadır. Genellikle sütün kesilmesini veya yetersiz süt olduğunu düşünerek fazla yemek tüketilir. Halbuki böyle beslenme ile süt salınımı artmaz. 

İşte bu yüzden alacağınız profesyonel destek ile sütünüzün kalitesi artarken bebeğiniz sağlıcakla büyüyecek siz de gebelik döneminde aldığınız kiloları doğal bir yoldan vermiş olacaksınız. 

Bu süreçte çok düşük kalori ile beslenerek zayıflama yapılmamalıdır. Emzirme döneminde, hızlı kilo kaybı veya yetersiz ve dengesiz beslenilmesi süt verimini düşürmekte, sağlık değerlerini bozmaktadır. Emzirme döneminde başvuran danışan anneler için sütünü verimliliğini ve kalitesini artıran, sağlıklı bir şekilde belli bir sürede kilo kaybının olmasını sağlıyorum.

Unutmayın; bebeğinize vereceğiniz en güzel hediye anne sütüdür!

 • Hizmet Seç
 • Diyetisyen Seç
 • Tarih ve Saati Seçin
 • Bilgi Girin
 • Ön Randevu İsteğinizi Aldık

Hizmet Seç

Lütfen randevu almak istediğiniz bir hizmeti seçin

Hizmet Seç

Lütfen randevu almak istediğiniz bir hizmeti seçin

Diyetisyen Seç

Hizmetinizi gerçekleştirmek için Diyetisyen'inizi seçiniz.

Tarih ve Saati Seçin

Kullanılabilir slotların saat çizelgesini görmek için bir tarihe tıklayın, ayırmak için yeşil bir saat dilimine tıklayın

Bilgi Girin

Size bir onay ve diğer iletişim bilgilerini gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi verin

Ön Randevu İsteğinizi Aldık

Ön Randevu İsteğinizi Aldık. Randevunuz başarıyla planlandı, sizinle iletişime geçip randevunuzu onaylayacağız. Lütfen bu onayı kaydınız için saklayın. E-Postanıza tüm detaylar gönderildi.

Sorularınız mı var?

İletişim Sayfasına Gidin

Hizmet seçimi

Hizmet seçimi
Diyetisyen Seçimi
Tarih ve Saat Seçimi
Danışan Bilgileri
Ön Randevu Onayı

Hizmet Süresini Seçin

Hizmet süresini seçmeniz gerekir, servisinizin fiyatı süreye bağlı olacaktır.

Kaç insan?

Maksimum kapasite 1
Kilo Verme Programı
Kilo Alma Programı
Sporcu Beslenmesi Programı
Hastalıkta Beslenme
Gebelikte Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme
Çocuk Beslenmesi
Online Diyet
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Diğer

Özet

Hizmet

Süre

Tarih

Saat

Danışan

Toplam fiyat  Hemen Soru Sor

   Daha Fazla Bilgi & Randevu mu Almak İstiyorsunuz?

   Tüm iletişim bilgilerimizi iletişim sayfamızdan edinebilirsiniz.