Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Vücudunuz hamilelik sırasında çok sayıda fiziksel ve hormonal değişikliklerden geçer. Bu süre zarfında besleme şekliniz vücudunuzu, sağlığınızı ve bebeğinizi etkiler. Hamileliğiniz boyunca sağlıklı kalmanızı sağlamak için sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamalısınız. Yediğiniz yiyecekler bebeğinizin temel besin kaynağıdır, bu nedenle besleyici değeri yüksek besinleri tüketmek çok önemlidir. Doğru beslenme, bebeğinizin büyümesini ve gelişimini desteklemeye yardımcı olacaktır. 

Vücudunuzun hamilelik sırasında beslenme gereksinimleri artmıştır. Atasözlerimizden olan “iki kişilik yemek yeme” tamamen doğru olmasa da kısmen haklıdır, sizi ve bebeğinizi desteklemek için daha fazla mikro besin ve makro besin ihtiyacınız vardır.

Mikro besinler, yalnızca az miktarda gerekli olan vitamin ve mineraller gibi diyet bileşenleridir. Makrobesinler, kalori veya enerji sağlayan besinlerdir. Bunlar karbonhidratları, proteinleri ve yağları içerir.

Çoğu hamile kadın bu artan beslenme ihtiyaçlarını çeşitli sağlıklı yiyecekleri içeren bir diyet seçerek karşılayabilir. Gerekli tüm besinleri almanızı sağlamanın basit bir yolu, her gün yiyecek gruplarının her birinden farklı yiyecekler yemektir. Aslında, tüm yemekler en az üç farklı yemek grubunu içermelidir. Örneğin:

 • Tahıllar iyi bir enerji kaynağıdır.
 • Meyve ve sebzeler; antioksidanlarla, lifle (posayla), suda çözünür vitaminlerle ve yağda çözünen vitaminlerle doludur.
 • Etler, kuruyemişler ve kurubaklagiller vücudunuza protein, folat ve demir kaynağı sağlar.
 • Süt ve süt ürünleri çok iyi kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır.

Hamilelikte sağlıklı kilo alımı

Birçok kadın hamilelikte kilo alımı konusunda endişe duymaktadır. Çok fazla kilo alacaklarından ve asla hamilelik öncesi kilolarına geri dönmeyeceklerinden korkuyorlar. Oysaki hamilelik sırasında kilo alımı normaldir ve endişe kaynağı olmamalıdır. Olması gerekenden fazla kilo alımından kaçınılmalıdır. 

Hamilelikten önce fazla kiloluysanız daha az kilo almanız normaldir. Hamileliğiniz sırasında kazanmanız için uygun kilo miktarı hakkında doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşabilirsiniz.

Öncelikle sizin ve bebeğinizin sağlığı için vitamin, mineral depolarınızın doluluğu, yeterli-doğru beslenmeniz ve bu süreçte aldığınız kilo çok önemlidir. En heyecanlı süreçlerden biri olan gebelikte anne adaylarının beslenme konusunda ve ne yapması gerektiği hakkında akıllarında birçok soru oluşmaktadır. Bunca bilinmezin arasında istemeden sağlıksız kararlar alınıp yanlış bir tercihler yapılabiliyor.

Genellikle halk arasında iki canlısın düşüncesi ile gebeler sürekli bir yemeye zorlama durumu ile karşılaşabilmektedir. Buda fazla kilo alımı, gebelik şekeri oluşumu gibi hem anne hem bebek için ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Bu dönemde yapılacak olan seanslarda hem kafanızda ki bütün soru işaretlerini gideriyor hem de kilo takibinizi yapıyorum. Doktorunuz tarafından yorumlanmış kan tahlili sonuçlarınızı inceleyerek size ve yaşam şeklinize en uygun beslenme programınızı oluşturuyorum ve doğumu hedeflediğimiz kilolarda tamamlamanızı sağlıyorum. Ayrıca süreç boyunca yaşadığınız problemlere yönelik (bulantı, kusma, aşerme, tiksinme, mide yanması gibi) beslenme programınızı güncelleyerek süreci daha konforlu hale getirmeye çalışıyorum.

 • Hizmet Seç
 • Diyetisyen Seç
 • Tarih ve Saati Seçin
 • Bilgi Girin
 • Ön Randevu İsteğinizi Aldık

Hizmet Seç

Lütfen randevu almak istediğiniz bir hizmeti seçin

Hizmet Seç

Lütfen randevu almak istediğiniz bir hizmeti seçin

Diyetisyen Seç

Hizmetinizi gerçekleştirmek için Diyetisyen'inizi seçiniz.

Tarih ve Saati Seçin

Kullanılabilir slotların saat çizelgesini görmek için bir tarihe tıklayın, ayırmak için yeşil bir saat dilimine tıklayın

Bilgi Girin

Size bir onay ve diğer iletişim bilgilerini gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi verin

Ön Randevu İsteğinizi Aldık

Ön Randevu İsteğinizi Aldık. Randevunuz başarıyla planlandı, sizinle iletişime geçip randevunuzu onaylayacağız. Lütfen bu onayı kaydınız için saklayın. E-Postanıza tüm detaylar gönderildi.

Sorularınız mı var?

İletişim Sayfasına Gidin

Hizmet seçimi

Hizmet seçimi
Diyetisyen Seçimi
Tarih ve Saat Seçimi
Danışan Bilgileri
Ön Randevu Onayı

Hizmet Süresini Seçin

Hizmet süresini seçmeniz gerekir, servisinizin fiyatı süreye bağlı olacaktır.

Kaç insan?

Maksimum kapasite 1
Kilo Verme Programı
Kilo Alma Programı
Sporcu Beslenmesi Programı
Hastalıkta Beslenme
Gebelikte Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme
Çocuk Beslenmesi
Online Diyet
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Diğer

Özet

Hizmet

Süre

Tarih

Saat

Danışan

Toplam fiyat  Hemen Soru Sor

   Daha Fazla Bilgi & Randevu mu Almak İstiyorsunuz?

   Tüm iletişim bilgilerimizi iletişim sayfamızdan edinebilirsiniz.