Hastalıkta Beslenme

Hastalıkta Beslenme

Hangi Hastalıklarda Beslenme Müdahalesi Gereklidir?

 • Diyabet (Şeker) Hastalığı ve İnsülin Direnci; Aşırı kilo alımı, obezite ve fiziksel hareketsizlik, dünya çapında insülin direnci ve tip 2 diyabetin artan oranlarını oluşturur. Diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, felç ve enfeksiyon riskinde artışa yol açar. Sağlıklı beslenme ve artan fiziksel aktivite diyabetin önlenmesinde ve tedavisinde kritik rol oynar.
 • Tiroid Hastalıkları; Tiroid hormonları büyümenizi, hücresel boyutta onarımını ve metabolizmanızı kontrol eder. Metabolizmanıza etkisinden dolayı daha kolay kilo alabilir veya hızla kilo verebilirsiniz. Tiroid bezinde ki herhangi bir hastalığa bağlı olarak beslenmenizi şekillendirmeniz sizi fazla kilo alımı ya da fazla kilo kaybının yol açacağı diğer problemlerden koruyacaktır. 
 • Kalp-Damar Hastalıkları ve Hipertansiyon; Dünya çapında başlıca ölüm nedenleri arasında yer alan kardiyovasküler hastalıklar, büyük ölçüde dengesiz beslenme ve fiziksel hareketsizlik nedeniyle gerçekleşir. Daha az doymuş ve trans yağları yiyerek ve yeterli miktarda (n-3 ve n-6) çoklu doymamış yağları, meyve ve sebzeleri tüketerek ve daha az tuzu beslenerek ayrıca fiziksel aktiviteyi arttırarak kiloyu kontrol altında tutmak bu hastalıkları azaltılabilir. Tuz alımının azaltılması, kardiyovasküler hastalıkların ana nedenlerinden biri olan kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Polikistik Over Sendromu (PCOS); PCOS’ lu kadınlar, özellikle semptomları tedavi edilmediğinde, kalp hastalığı, endometriyal kanser, şeker hastalığı, yüksek tansiyon için daha büyük risk altında olabilirler. PCOS’ lu birçok kadın, diyetlerini ve yaşam tarzı seçimlerini kontrol ederek semptomları ve diğer tıbbi riskleri azaltabilirler.
 • Böbrek Hastalıkları; Böbrekleriniz birçok önemli işlevi yerine getiren fasulye şeklindeki organlardır. Kanı filtrelemek, idrarla atıkları uzaklaştırmak, hormon üretmek, mineralleri dengelemek ve sıvı dengesini sağlamaktan sorumludurlar. Böbrek hastalığı için birçok risk faktörü vardır. En sık görülenler kontrolsüz diyabet ve yüksek tansiyondur. Alkolizm, kalp hastalığı, hepatit C virüsü ve HIV enfeksiyonu da bunun nedenidir. Böbrekler hasar gördüğünde ve düzgün çalışamadığında, vücutta sıvı birikebilir ve atık kanda birikebilir. Bununla birlikte, diyetinizdeki bazı yiyeceklerden kaçınılması veya sınırlandırılması, atık ürünlerin kanda birikmesini azaltmaya, böbrek fonksiyonunu iyileştirmeye ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olabilir.
 • Gastrointestinal Problemler (Reflü, Gastrit, Ülser, Crohn Hastalığı, Ülseratif Kolit Hastalığı gibi); Yaygın gastrointestinal bozukluklar arasında şişkinlik, irritabl barsak sendromu (IBS), ishal, mide ekşimesi, reflü, kabızlık ve diğerleri; Çölyak hastalığı ve Crohn hastalığı gibi hastalıklar vardır. Çoğu zaman bu tür problemler bilinmeyen kökenlidir ve tedaviye direnç gösterir. Bununla birlikte, birçok şikayet, diyet modifikasyonu ile iyileştirilebilir veya hatta çözülebilir.
 • Kanser: Tütün kanserin bir numaralı nedenidir, ancak diyet faktörleri bazı kanser türlerine önemli ölçüde katkıda bulunur. Sağlıklı bir kiloda kalmak, yemek borusu, kolorektum, meme, endometriyum ve böbrek kanseri riskini azaltır. Alkol alımının sınırlandırılması ağız, boğaz, yemek borusu, karaciğer ve meme kanseri riskini azaltacaktır. Yeterli miktarda meyve ve sebze alımının sağlanması yemek borusu, mide ve kolorektal kanser riskini daha da azaltacaktır.

Birçok hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörler kadar çevresel faktörler de etkilidir. Sizin ne kadar sağlıklı ya da sağlıksız beslendiğiniz ise bu hastalıkların oluşumu ya da gidişatını doğrudan belirlemektedir. 

Öncelikle seanslar esnasında, doktorunuz tarafından yorumlanmış kan tahlili sonuçlarınızı inceliyorum. Daha sonra hastalığınıza özgü beslenme şeklini ve bedeninizin ihtiyacı olan kaloriyi, besin ögelerini tek tek hesaplayıp size en uygun diyet listesini oluşturuyorum ve bunları adım adım size anlatıyorum. Düzenli aralıklarla gerçekleştireceğimiz seanslarda yaşadığınız problemlere yönelik diyet listenizi güncelleyerek, sağlıklı beslenme sizin için yaşam şekli halini alana kadar görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz.

 • Hizmet Seç
 • Diyetisyen Seç
 • Tarih ve Saati Seçin
 • Bilgi Girin
 • Ön Randevu İsteğinizi Aldık

Hizmet Seç

Lütfen randevu almak istediğiniz bir hizmeti seçin

Hizmet Seç

Lütfen randevu almak istediğiniz bir hizmeti seçin

Diyetisyen Seç

Hizmetinizi gerçekleştirmek için Diyetisyen'inizi seçiniz.

Tarih ve Saati Seçin

Kullanılabilir slotların saat çizelgesini görmek için bir tarihe tıklayın, ayırmak için yeşil bir saat dilimine tıklayın

Bilgi Girin

Size bir onay ve diğer iletişim bilgilerini gönderebilmemiz için lütfen iletişim bilgilerinizi verin

Ön Randevu İsteğinizi Aldık

Ön Randevu İsteğinizi Aldık. Randevunuz başarıyla planlandı, sizinle iletişime geçip randevunuzu onaylayacağız. Lütfen bu onayı kaydınız için saklayın. E-Postanıza tüm detaylar gönderildi.

Sorularınız mı var?

İletişim Sayfasına Gidin

Hizmet seçimi

Hizmet seçimi
Diyetisyen Seçimi
Tarih ve Saat Seçimi
Danışan Bilgileri
Ön Randevu Onayı

Hizmet Süresini Seçin

Hizmet süresini seçmeniz gerekir, servisinizin fiyatı süreye bağlı olacaktır.

Kaç insan?

Maksimum kapasite 1
Kilo Verme Programı
Kilo Alma Programı
Sporcu Beslenmesi Programı
Hastalıkta Beslenme
Gebelikte Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme
Çocuk Beslenmesi
Online Diyet
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Diğer

Özet

Hizmet

Süre

Tarih

Saat

Danışan

Toplam fiyat  Hemen Soru Sor

   Daha Fazla Bilgi & Randevu mu Almak İstiyorsunuz?

   Tüm iletişim bilgilerimizi iletişim sayfamızdan edinebilirsiniz.