Ketojenik Diyet Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Ketojenik diyet, Atkins ve düşük karbonhidrat diyetleri ile birçok benzerliği olan çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve yağ ile değiştirmeyi içerir. Diyet, vücutta şeker rezervlerini tüketerek çalışır. Sonuç olarak enerji eldesi için yağları parçalamaktadır. Bu vücudun yakıt için kullandığı keton adı verilen moleküllerin üretilmesine neden olur. Vücut yağ yaktığında kilo kaybına da yol açabilir. Vücudunuzu ketozis adı verilen metabolik bir duruma sokar. Bu olduğunda vücudunuz enerji için yağ yakmada inanılmaz derecede verimli hale gelir. Ayrıca yağı karaciğer için ketonlara dönüştürür ve beyin için enerji sağlayabilir. Ketojenik diyet kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürür ve vücudun metabolizmasını karbonhidratlardan yağ ve ketonlara kaydırır.

 

Ketojenik Diyetler Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Ketojenik diyet, kilo vermenin ve hastalık için risk faktörlerini azaltmanın etkili bir yoludur Aslında, araştırmalar ketojenik diyetin sıklıkla önerilen az yağlı diyetten çok daha üstün olduğunu göstermektedir. Bir çalışma, ketojenik bir diyet uygulayan kişilerin kalori kısıtlı düşük yağlı bir diyete göre 2.2 kat daha fazla kilo verdiğini buldu. Trigliserit ve HDL kolesterol düzeyleri de iyileşti (1). Ketojenik bir diyetin, sayısız fayda sağlayan artan protein alımı da dahil olmak üzere az yağlı bir diyetten üstün olmasının birkaç nedeni vardır. Artan ketonlar, düşük kan şekeri seviyeleri ve insülin duyarlılığın da önemli bir rol oynayabilir.

 

Diyabet ve Prediyabet için Ketojenik Diyet

Diyabet, metabolizması yüksek kan şekeri ve bozulmuş insülin fonksiyonundaki değişiklikler ile karakterizedir. Ketojenik diyet; tip 2 diyabet, prediyabet ve metabolik sendrom ile yakından ilişkilidir ve vücuttaki yağ kaybına yardımcı olabilir. Bir çalışma, ketojenik diyetin insülin duyarlılığını% 75 oranında iyileştirdiğini buldu (2). Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir başka çalışma, 21 katılımcıdan 7’sinin tüm diyabet ilaçlarını kullanmayı bırakabildiğini buldu (3). Kısaca ketojenik diyet insülin duyarlılığını artırabilir ve yağ kaybına neden olarak tip 2 diyabet veya prediyabetli kişiler için önemli sağlık yararları sağlayabilir.

 

 Beyin Fonksiyonlarını Koruyabilir

Bazı çalışmalar, keto diyeti sırasında üretilen ketonların nöroprotektif faydalar sağladığını, yani beyin ve sinir hücrelerini güçlendirebildikleri ve koruyabilecekleri anlamına geliyor. Bu nedenle ketojenik diyet bir kişinin Alzheimer hastalığı gibi durumları önlemesine veya yönetmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ketojenik diyetin beyindeki etkileri hakkında daha fazla araştırma gereklidir.

 

Ketojenik Diyetinin Diğer Sağlığa Faydaları

Ketojenik diyet aslında epilepsi gibi nörolojik hastalıkların tedavisi için bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmalar, diyetin çok çeşitli sağlık durumları için faydaları olabileceğini göstermiştir:

 • Kalp hastalığı: Ketojenik diyet, vücut yağı, HDL kolesterol seviyeleri, kan basıncı ve kan şekeri gibi risk faktörlerini iyileştirebilir.
 • Kanser: Diyet şu anda çeşitli kanser türlerini ve yavaş tümör büyümesini tedavi etmek için kullanılmaktadır.
 • Alzheimer hastalığı: Ketojenik diyet Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabilir ve ilerlemesini yavaşlatabilir.
 • Epilepsi: Araştırmalar, ketojenik diyetin epileptik çocuklarda nöbetlerde büyük azalmaya neden olabileceğini göstermiştir.
 • Parkinson hastalığı: Bir çalışma, diyetin Parkinson hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu (4)
 • Polikistik over sendromu: Ketojenik diyet, polikistik over sendromunda önemli bir rol oynayabilen insülin seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Beyin yaralanmaları: Bir hayvan çalışması, diyetin sarsıntıları azaltabileceğini ve beyin hasarından sonra iyileşmeye yardımcı olabileceğini buldu (5).
 • Akne: İnsülin seviyelerinin düşmesi ve daha az şeker veya işlenmiş gıdaların tüketilmesi aknenin gelişmesini önleyebilmektedir.

 

Kaçınılması Gereken Besinler

Karbonhidrat oranı yüksek olan yiyecekler sınırlandırılmalıdır. Ketojenik bir diyette azaltılması veya ortadan kaldırılması gereken yiyecekler;

 • Şekerli yiyecekler: Soda, meyve suyu, kek, dondurma, şeker vb.
 • Tahıllar veya nişastalar: Buğday bazlı ürünler, pirinç, makarna, tahıl vb.
 • Meyve: Çilek gibi küçük meyveler hariç tüm meyvelerin miktarı sınırlandırılmalıdır, diyetisyeniniz tarafından verilen ölçüler dışına çıkılmamalıdır.
 • Az yağlı veya diyet ürünleri: Bunlar yüksek oranda işlenir ve karbonhidrat bakımından yüksektir.
 • Bazı çeşniler veya soslar: Bunlar genellikle şeker ve sağlıksız yağ içerir.
 • Sağlıksız yağlar: İşlenmiş bitkisel yağlar, mayonez vb.
 • Alkol: Karbonhidrat içeriği nedeniyle birçok alkollü içecek sizi ketozisten atabilir.
 • Şekersiz diyet gıdaları: Bunlar genellikle bazı durumlarda keton seviyelerini etkileyebilen şeker alkollerinde yüksektir. Bu gıdalar da yüksek oranda işlenme eğilimindedir.

 

Tüketilebilecek Besinler

Yemeklerinizin çoğunu şu yiyeceklere dayandırmalısınız;

 • Et: Kırmızı et, biftek, tavuk ve hindi.
 • Yağlı balık: Somon, alabalık, ton balığı ve uskumru gibi.
 • Yumurtalar: omega-3 içeriği tam yumurtaları arayın.
 • Peynir: İşlenmemiş peynir (kaşar, keçi, krem, mavi veya mozarella peyniri).
 • Fındık ve tohumlar: Badem, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği, chia tohumu, vb.
 • Sağlıklı yağlar: Öncelikle sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı.
 • Avokado: Bütün avokado
 • Düşük karbonhidratlı sebzeler: Çoğu yeşil sebzeler, domates, soğan, biber vb.
 • Çeşniler: Tuz, karabiber ve çeşitli sağlıklı otlar ve baharatlar kullanabilirsiniz.

 

Yan Etkiler ve Bu Etkileri En Aza İndirme

Ketojenik diyet sağlıklı insanlar için güvenli olmasına rağmen, vücudunuz uyum sağlarken bazı başlangıç ​​yan etkileri olabilir. Bu genellikle keto gribi  olarak adlandırılır ve genellikle birkaç gün içinde sona erer. Grip benzeri hissedilebilen bu semptomlara, vücudun çok az karbonhidrattan oluşan yeni bir diyete adapte olması neden olur. Keto gribi zayıf enerji ve zihinsel işlev, artan açlık, uyku sorunları, bulantı, sindirim rahatsızlığı ve egzersiz performansında azalma içerir. Bunu en aza indirmek için ilk birkaç hafta düzenli olarak düşük karbonhidratlı bir diyet deneyebilirsiniz. Bu karbonhidratları tamamen ortadan kaldırmadan önce vücudunuza daha fazla yağ yakmayı öğretebilir.

Ketojenik bir diyet ayrıca vücudunuzun su ve mineral dengesini de değiştirebilir, bu nedenle yemeklerinize ekstra tuz eklemek veya mineral takviyeleri almak yardımcı olabilir. Mineraller için, yan etkileri en aza indirmek için günde 3.000-4.000 mg sodyum, 1.000 mg potasyum ve 300 mg magnezyum almayı deneyin. En azından başlangıçta, doyana kadar yemek yemek ve kalorileri çok fazla kısıtlamaktan kaçınmak önemlidir. Genellikle, ketojenik diyet kasıtlı kalori kısıtlaması olmadan kilo kaybına neden olur.

 

 1. Brehm BJ, Seeley RJ, Daniels SR, D’Alessio DA. A randomized trial comparing a very low carbohydrate diet and a calorie-restricted low fat diet on body weight and cardiovascular risk factors in healthy women. J Clin Endocrinol Metab.2003 Apr;88(4):1617-23.
 2. Boden G, Sargrad K, Homko C, Mozzoli M, Stein TP. Effect of a low-carbohydrate diet on appetite, blood glucose levels, and insulin resistance in obese patients with type 2 diabetes. Ann Intern Med.2005 Mar 15;142(6):403-11.
 3. Yancy WS Jr, Foy M, Chalecki AM, Vernon MC, Westman EC. A low-carbohydrate, ketogenic diet to treat type 2 diabetes. Nutr Metab (Lond).2005 Dec 1;2:34.
 4. Jabre MG, Bejjani BP. Treatment of Parkinson disease with diet-induced hyperketonemia: a feasibility study. Neurology.2006 Feb 28;66(4):617; author reply 617.
 5. Prins ML, Fujima LS, Hovda DA. Age-dependent reduction of cortical contusion volume by ketones after traumatic brain injury. J Neurosci Res.2005 Nov 1;82(3):413-20.